Jak dobrać odpowiednie podłoże pod wykładzinę dywanową?

Jak dobrać odpowiednie podłoże pod wykładzinę dywanową?

Jak dobrać odpowiednie podłoże pod wykładzinę dywanową? Nowoczesne dywany, elastyczne lub małe, są trwałe, łatwe w pielęgnacji i stylowe. Dostępne są w różnych kolorach, fakturach i wzorach (np. imitują podłogę z drewna, kamienia czy płytek). Ich ceny są bardzo zróżnicowane, więc łatwo jest wybrać podłogę, na którą nas stać.

Elastyczna wykładzina podłogowa jest łatwa do utrzymania w czystości. Nadaje się do wilgotnych pomieszczeń, takich jak łazienki czy kuchnie oraz pomieszczeń, w których podłoga jest podatna na uporczywe zabrudzenia i wymaga częstego czyszczenia. Jest to również bardzo popularne wykończenie w różnego rodzaju obiektach sportowych i budynkach użyteczności publicznej. Z drugiej strony wykładzina jest ciepła i przyjemna, odpowiednia do sypialni czy pokoi dziecięcych.

Jak kupić podłoże pod wykładzinę dywanową?

Wykładzina dywanowa obiektowa może być układana bezpośrednio na właściwie wykonanej i zagruntowanej wylewce betonowej. W wyremontowanym pomieszczeniu warto wcześniej dokładnie sprawdzić stan istniejącej podłogi, pamiętając, że powierzchnia poduszki pod wykładziną musi być płaska, stabilna i wytrzymała. Powinna być również sucha i czysta. Im lepiej się przygotujemy, tym dłuższa będzie żywotność wykładziny. Nawet w przypadku niewielkich nierówności, które wydają się nieszkodliwe, wykładzina może ulec deformacji podczas eksploatacji.

Jak przygotować podłoże?

Podczas pracy podłoga jest obciążona i ma na nią wpływ wiele czynników, które powodują pękanie, rysowanie lub odpryskiwanie jastrychu. Przed zagruntowaniem i nałożeniem warstwy wygładzającej należy wyeliminować zaobserwowane uszkodzenia powierzchni. Niepotrzebne szczeliny i rozszerzenia można trwale zamknąć poprzez zaciśnięcie i wypełnienie płynną żywicą naprawczą. Prawidłowo wykonana naprawa podłoża może zapewnić jego stabilność i zapobiec dalszym uszkodzeniom. Ważne jest również, aby powierzchnia wykładziny, która ma być klejona, nie miała nierówności ani zgrubień. Do ich wyrównania używa się szpachli. Po usunięciu wszelkich defektów powierzchni i zabrudzeń kolejnym etapem przygotowania jest zagruntowanie oczyszczonego wcześniej podłoża.

Ta operacja ma na celu wzmocnienie podłogi i zrównoważenie jej chłonności, tak aby zapewnić najlepszą przyczepność wykładziny podłogowej. Prawidłowe i trwałe przyleganie do podłoża zależy w dużej mierze od wilgotności podłoża. W przypadku zaprawy betonowej wilgotność nie powinna przekraczać 2%. W swoich instrukcjach producenci wykładzin podają maksymalną wartość tego parametru dla różnych rodzajów powierzchni – warto kierować się ich zaleceniami w tym zakresie.

Mata pod wykładzinę dywanową

Mata pod wykładziną skutecznie niweluje nierówności podłogi. Ma również wiele innych zalet:

  • ogrzewa podłogę i zapewnia efekt „miękkiej podłogi”,
  • chroni podłogę,
  • uatrakcyjnia jej wygląd,
  • ma efekty izolacji cieplnej i akustycznej.

To, czy dana wykładzina podłogowa wymaga maty, zależy od sposobu wykończenia jej warstwy podkładowej: Zaleca się stosowanie poduszek pod dywany z podkładem tekstylnym lub lateksowym. Dywany z podkładem filcowym lub piankowym nie wymagają dodatkowych poduszek. W przypadku ogrzewania podłogowego nie należy stosować mat pod wykładzinę, gdyż zmniejszy to rozpraszanie ciepła z instalacji. W takim przypadku najlepiej zasięgnąć profesjonalnej porady eksperta od podłóg.

Mata pod wykładzinę

Jak dobrać odpowiednie podłoże pod wykładzinę dywanową?
Jak dobrać odpowiednie podłoże pod wykładzinę dywanową?

Może również zmniejszyć hałas podczas chodzenia, nawet w ciężkich butach. Izolacyjność akustyczna 5 mm wynosi ∆Lw = 34 dB. Dźwięk uderzeniowy nie rozchodzi się przez konstrukcję stropu, dzięki czemu nie przeszkadza mieszkańcom sąsiednich pomieszczeń czy mieszkań. Struktura maty z otwartymi porami tworzy układ oddechowy, który umożliwia wymianę powietrza, dzięki czemu nie powstają siedliska pleśni ani grzybów. Te zalety sprawiają, że maty idealnie sprawdzają się w duetach z wykładzinami komercyjnymi – w hotelach, restauracjach, teatrach, filharmoniach, szkołach, przedszkolach i biurach. Ze względu na wysoki wskaźnik użytkowania posadzki w tych miejscach, zastosowanie wysokiej jakości wykładzin Organika może przedłużyć ich żywotność nawet o 40%, zapewniając właścicielowi bezproblemową eksploatację posadzki przez długi czas, a tym samym oszczędność kosztów.

Podkład dywanowy z atestem

trudnopalności i posiada efekt tzw. „miękkiej podłogi”, a dodatkowo ze względu na swoją elastyczność przedłuża żywotność wykładziny ze względu na wysoką absorpcję energii wytwarzanej podczas chodzenia.

Panele pod wykładzinę podłogową

Dużą popularnością cieszą się również panele podłogowe. Są zdecydowanie tańsze od drewna litego, ale podobne do niego i od wielu lat są jednym z najczęściej stosowanych rozwiązań w naszym kraju. Dobór poduszki podpodłogowej musi być przemyślany, ponieważ może ona zapewnić bezawaryjną pracę podłogi, poprawić efekt akustyczny pomieszczenia, a także skutecznie wytłumić odgłos kroków. Maty podłogowe wykonane są zwykle ze sprężystej pianki poliuretanowej o gęstości około 6 razy większej niż standardowa pianka do paneli. Dostępne są w różnych kolorach oraz grubościach, np. 5 i 10 mm.